SOX 404 No.lu Bölüm: Yönetim İç Kontrol Raporu

Sarbanes Oxley Yasası’nın (SOX) 404 no.lu bölümü ile kurumların üst yönetimlerine finansal raporlama sürecinde kurum bünyesinde etkin iç kontrol faaliyetlerinin sürdürülmesinde önemli sorumluluklar yüklenmiştir. Kanun koyucular, bu bölümde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmesiyle kurumlarda iç kontrol sisteminin güçleneceğini, finansal tabloların güvenirliğini arttıracağını ve yatırımcılara daha güvenli bir piyasa ortamının sağlanacağını öngörmüşlerdir (Ercinler, 2016).

Finansal raporlamada iç kontrolün en önemli önemli işlevi finansal tablolarda önemli hataların ve noksanlıkların  saptanmasıdır. Finansal tablolarda önemli hatalara neden olabilecek noksanlıkların saptanması durumunda 404 no.lu bölüm kapsamında hazırlanacak olan iç kontrol raporunda bu hususlara yer verilmelidir. İç kontrol sisteminin kurulmasında ve iç kontrol faaliyetlerinin yürütülmesinde kurum yönetiminin sorumlulukları üç madde ile belirtilebilir:

  • İç kontrol faaliyetleri sorumluluğunun kurum yönetimi tarafından kabul edilmesi,
  • Kurum için uygun bir iç kontrol modeli kullanılarak iç kontrol sisteminin etkinliğinin değerlendirilmesi,
  • Kurumumun bünyesinde, en son hesap yılı itibariyle, iç kontrol faaliyetlerini etkin bir şekilde yürütüldüğünü açıklayan yazılı bir değerlendirmenin beyan edilmesi.

Kurum tarafından her yıl yayınlanan faaliyet raporlarına yukarıda belirtilen husuların da belirtildiği bir iç kontrol raporunun dahil edilmesi gerekmektedir. Kurum yönetimi, 404 no.lu bölüm ile üzerine düşen sorumlulukları beş aşamadan oluşan bir süreç ile yerine getirebilir (Ercinler, 2016):

  1. Risklerin belirlenmesi,
  2. Planlama,
  3. İç kontrol sisteminin test edilmesi ve belgelendirme,
  4. Nokanlıkların belirlenmesi, değerlendirilmesi ve düzeltilmesi,
  5. İç kontrol raporunun oluşturulması.

İç kontrol faaliyetleri süresince ugulanacak olan prosedürler belirlenmelidir. COSO İç Kontrol Modeli en çok tercih edilen model olmasına rağmen tek seçenek değildir. ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yayınlanan bir yönetmeliğin (Final Rule: Management’s Report on Internal Control Over Financial Reporting and Certification of Disclosure in Exchange Act Periodic Reports) 67. dipnotunda belirtildiği üzere, Turnbull Raporu ve Kanadalı Mali Müşavirler Enstitüsü tarafından yayınlanan Kontrol Değerlendirme Kılavuzu diğer uygun modellerdir. Ancak, SEC tarafından yayınlanan bu yönetmelikten sonraki süreçte Kanada’da Kanadalı Mali Müşavirler Enstitüsü’nün de dahil olduğu mali müşavirlik alanında bazı kurumsal değişikliklerin yapıldığı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Kaynaklar:

Ercinler, S. (2016). Sarbanes-Oxley Yasası ve İç Kontrol. Saarbrücken, Deutschland: OmniScriptum. 

U.S. Securities and Exchange Comission

Public Company Accounting Oversight Board

 

 

One Comment on “SOX 404 No.lu Bölüm: Yönetim İç Kontrol Raporu

  1. Geri bildirim: SOX 404: Yönetim İç Kontrol Raporu | Sercan Ercinler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: