SOX 407 No.lu Bölüm ve Denetim Komiteleri

SOX Yasası‘nın 407 no.lu bölümünde denetim komitelerinde yer alacak olan finansal konularda uzman üyeler hakkında hükümler bulunmaktadır. Bu bölümün (a) maddesi gereğince 23 Ocak 2003 tarihinde ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (Kısaca ‘SEC’) tarafından yayınlanan bir yönetmeliğe göre, şirketler denetim komitelerinde muhasebe, finans ve denetim konularında uzman olan en az bir üyenin bulunup bulunmadığını yıllık olarak beyan etmek zorundadırlar. Ayrıca, finansal konularda uzman olan denetim komitesi üyesinin adı ve denetim komitesinde bağımsız bir üye olup olmadığı da beyan edilmelidir. Denetim komitesinde finansal konularda uzman bir üyenin bulunmaması durumunda, şirket bu durumun nedenini açıklamakla sorumludur.

Finansal konularda uzman olan denetim komitesi üyesinin sahip olması gereken özellikler 407 no.lu bölümün (b) maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre, finansal konularda uzman denetim komitesi üyesinin, hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmasının gerekiği alanlar dört başlık altında sıralanabilmektedir:

  • ABD Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GAAP) ve finansal tablolar,
  • Denetim komitesinin işlevleri,
  • İç muhasebe kontrolleri
  • Finansal raporların hazırlanması ya da denetimi.

407 no.lu bölüm hükümlerine yönelik SEC tarafından gerekli düzenlemelerin yapılması aşamasında “finans uzmanı” kavramına yönelik bir takım eleştiriler yönetilmiştir. SEC, yapacağı düzenlemelerde 407 no.lu bölümde belirtildiği şekliyle “finans uzmanı” tanımı yerine “denetim komitesi finans uzmanı” tanımının kullanılmasının daha uygun olacağı yönünde bir yorumda bulunmuştur. SEC’e yönelik yapılan eleştirilerde 407 no.lu bölüm ile tanımlanan “finans uzmanı” ile SEC dezenlemelerinde tanımlanan “denetim komitesi finans uzmanı” tanımının, 407 no.lu bölümde altı çizilen uzmanlık ve tecrübe açıklamaları ile uyuşmadığı ve bu belirtilen uzmanlık ve tecrübelerin aslında daha çok muhasebe uzmanlığını kapsadığı ifade edilmiştir. Bu nedenle, SEC’e yöneltilen eleştirilerde “muhasebe uzmanı” ya da “denetim komitesi muhasebe uzmanı” tanımlamalrının kullanılması önerilmiştir. Sonuç olarak, SEC, yaptığı düzenlemelerde “denetim komitesi finans uzmanı” tanımının kullanılmasında karar kılmıştır. Bu tanım ile tayin edilmiş kişinin denetim komitesinin gözlem ile muhasebe ve finansal tablolar konularında uzmanlığı durulmuştur (Ercinler, 2016: 76).

ABD Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri’ne (GAAP) uygun olarak finansal tablolarını hazırlamayan yabancı şirketler, SEC’e beyan edecekleri raporlarla ilgili olarak gerekli uyumlaştırma çalışmaları yapmalıdırlar.

 

Kaynaklar:

Ercinler, S. (2016). Sarbanes-Oxley Yasası ve İç Kontrol. Saarbrücken, Deutschland: OmniScriptum. 

U.S. Securities and Exchange Comission

Public Company Accounting Oversight Board

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: