Kara Para Aklama Yöntemleri – II

Bir önceki yazımda kara paranın aklanmasında pek çok yöntemin olduğunu belirtmiş ve bu yöntemlerden yasal şirketler nezdinde kullanılan yöntemler ile nakitlerin yurtdışına kaçırılması yöntemine değinmiştim. Yazı dizisinin ikinci bölümünde ise bankaların kullanılarak kara paranın aklanmasında kullanılan bazı yöntemlere ve kıyı bankacılığı aracılığıyla kara paranın aklanması konularına değineceğim.

1.Yasal Şirketler ve 2.Nakitlerin Yurt Dışına Kaçırılması başlıklarına bir önceki blog yazımda (Kara Para Aklama Yöntemleri – I) değindim.

3.Bankalar Aracılığıyla Aklama Yöntemleri

En sık kullanılan yöntem olarak değerlendirilmektedir. Bu yöntemde suç geliri banka hesabına yatırılır. Genellikle yüksek tuttarlar için şirket hesapları kullanılır ve şüphe giderilmeye çalışılır. Bu yöntem, paranın kaynağını sorgulayacak olan soruşturmacılar için denetim izi bırakmaktadır. Ayrıca, suç gelirlerinin bankalar aracılığıyla aklanmasının önlenmesi amacıyla bankalar nezdinde yoğun yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Bu nedenlerle aklayıcı, bu yasal düzenlemeleri aşmak için farklı yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu yöntemler:

  • Banka çalışanına rüşvet ve hediye vermek, ya da tehditte bulunmak,
  • İşlem esnasında banka çalışanının dikaktini dağıtarak işlem için uygulanması gereken prosedürlerde aksamaya neden olmak (Özellikle mevzuatın eksik olduğu ülkelerde),
  • Şirinler (Smurfing) yöntemine başvurmak,
  • Parçalama (Structuring) yöntemine başvurmak.

Şirinler ve Parçalama Yöntemlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için örnek vakalarla aşağıda açıklanmıştır:

Şirinler (Smurfing) Yöntemi:

Bankaların belirli bir tutar üzerindeki nakit işlemler için “Nakit İşlem Raporu” (CTR) düzenleme yükümlülüğü bulunmaktadır (Rapor isimlerinde ülkeden ülkeye farklılıklar bulunmaktadır.). Aklayıcı, bu yükümlülükten sıyrılmak için tutarı ufak parçalara bölerek işlem yapar.

Örneğin, ABD’de $10.000 tutar üzerindeki işlemler için bankaların Nakit İşlem Raporu düzenleme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bir organize suç örgütünün ise aklamak istediği $50.000 tutarında suç geliri bulunmaktadır. $50.000 tutarındaki suç gelirini aklamak isteyen, ancak $10.000 limitinden sıyrılmak isteyen suç örgütü, 8 farklı kişi tarafından 8 farklı banka banka şubesinden $6.250 tutarında işlemler yapılmasını sağlar. İşlemleri yapan bu 8 kişiye “Smurf” denir. Bazen bu iş için ABD’de göçmenler kiralanır. Bu işlemler ortak hesaba ya da farklı hesaplara yapılabilir.

Parçalama (Structuring) Yöntemi:

Kara paranın aklanmasında her zaman “Smurf”ler bulunamaz. Bu durumda, işlem yapan kişi sayısı yerine işlem sayısı artırılır. Yukarıdaki örnekten hareketle, $50.000 tutarındaki suç gelirini aklamak isteyen, ancak $10.000 limitinden sıyrılmak isteyen suç örgütü, $5.000 tutarında 10 farklı işlem yaparak parayı yabancı bir ülkeye transfer eder.

Ayrıca, suç gelirlerinin aklanmasında geçici banka hesapları kullanılabilir. Sahte faturalar karşılığında ödeme talimatı verilip kısa bir süre sonra hesap kapatılır.

4.Kıyı Bankacılığı (Off-Shore)

Kıyı bankacılığı; “ülke dışından sağlanan fonların ülke dışında veya koşullara göre ülke içinde kullandırılması, uluslararası devletsiz paraların fon fazlası bulunan merkezlerden fon açığı bulunan merkezlere transfer edilmesi gibi finansal hizmetler yürüten genellikle serbest bölgelerde kurulan merkezlerde faaliyet gösteren ve ülke içindeki bankacılık sisteminin tabi olduğu yasal düzenlemelerin kapsamı dışında tutularak, getirilen mali ve hukuksal avantajlar sayesinde cazip çalışma koşullarının sağlandığı bankacılık türüdür” (MASAK).

Sınır ötesi merkezler, genellikle karapara aklamayla mücadele eden kurumlara bilgi vermemekte, mali soruşturmalarda bilgi vermekten kaçınmakta ve karapara aklama ile mücadeleyi zorlaştırmaktadırlar. Şüpheli İşlem Bildirimi vb. yükümlülüklerini de tam olarak yerine getirmemektedirler. Kara paranın aklanmasının “Ayrıştırma” safhasında yoğun olarak bu yönteme başvurulur.

Faydanılan Kaynaklar:

  1. MASAK
  2. ACFE

One Comment on “Kara Para Aklama Yöntemleri – II

  1. Geri bildirim: Kara Para Aklama Yöntemleri – III | Sercan Ercinler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: