Kara Para Aklama Yöntemleri – I

Kara para aklamanın pek çok sayıda bilinen yöntemi bulunmaktadır. Üç bölümden oluşan kara para aklama yöntemleri yazı dizisinde bu yöntemlerden bazılarına değinilecektir. Bir kara para aklama vakasında bu yöntemlerden birkaçına başvurulacağı unutulmamalıdır. Bu yazı dizisinin ilk bölümünde yasal şirket nezdinde kullanılan yöntemlere ve nakitlerin yurtdışına kaçırılması yöntemine değinilecektir.

1)Yasal Şirketler (Front Business)

Bu yöntem, suç faaliyetlerinin organize edilmesinde ve yürütülmesinde suçlular için güvenli alanlar oluşturmaktadır. Bu yöntemde yasal olarak kurulmuş olan şirketlerin finansal tabloları üzerinde bazı değişiklikler yapılarak suç geliri aklanmaktadır. İki şekilde gerçekleştirilir: “Gelir” ve “Gider” tutarlarının şişirilmesi.

  1. Suçlu, finans sistemine şirketin yasal olarak kazandığı tutardan daha fazlasını gelir olarak kaydeder. Suç geliri, yasal gelire dahil edilerek gizlenir. Bu yöntem neticesinde vergi ödemek zorunda kalınır.
  2. Ödenecek vergiyi azaltmak için ise hayali giderler oluşturulur. Hayali giderler ise genelde üç şekilde gerçekleşir: Hayali çalışanlar, hayali hizmetler ve/veya tutarı artırılmış faturalar oluşturulur. Bu üç yöntem, daha kolay anlaşılabilmesi için aşağıda örnek vakalar ile açıklanmıştır.

Hayali Çalışanlar: X Şirketi’nin 6 adet pazarlama elemanı ve 2 adet pazarlama yöneticisi bulunmaktadır ve bu kişiler şirketin ücret bordrosunda yer almaktadırlar. Hayali olarak yaratılan bu kişiler aslında fiili olarak şirkette çalışmamaktadırlar. Bu çalışanların maaşları ve komisyonları yıllık  €150.000 tutarındadır. İşletme sahibi bu ödenen tutarı vergiden kaçırmaktadır. Bu yöntemde suçlunun yakalanma ihtimali diğer yöntemlere oranlara daha yüksektir.

Hayali Hizmetler:

X Şirketi, bu ikinci strateji de hayali avukat vb. danışmanlara hayali hizmetlerine karşı ödemeler yapar. Gerçekte fiili bir danışman ya da bir hizmet yoktur. Çoğu kez sahte faturalar üzerinden bu suç işlenir. Ya da, X Şirketi, suç ortağı danışmanlarla işbirliği yapar. Danışman ya çok kısıtlı hizmet verir ya da hiç vermez. Gerçekte fiili bir danışman bulunmaktadır. Tespiti çok zor bir yöntemdir. Pazar değerinin belirlenmesinin güç olduğu ürünler/hizmetler tercih edilir. Örn: Danışmanlık ve pazarlama hizmetleri, sanat eserleri.

Tutarı Artırılmış Faturalar:

X Şirketi, tedarikçisi olduğu bir firmadan bir mal ya da hizmet alır. Suç ortağı olmayı kabul eden  tedarikçi, faturanın gerçek tutarı hile ile %25 oranında artırmayı kabul eder. Hizmet tutarı gerçekte yıllık €500,000 olan gider bedeli, %25 oynama ile €625,000 yükseltilir (€125,000 fark oluşmakta). Bu tedarikçi firmalar bazen “kardeş şirket” olurlar, bazen ise bu yaptıkları hile karşılığında yasadışı ücret edinirler. Tespiti zor olan bu vakalarda, ihbarcı şirket çalışanları çok önemlidir.

 

2)Nakitlerin Ülke Dışına Kaçırılması

Bu yöntemde para fiili olarak yurtdışına kaçırılmaktadır. Kara paranın aklanmanın tespiti ve önlenmesi ile ilgili olarak finansal kuruluşlara yönelik yoğun yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Bu yasal düzenlemeler neticesinde yakalanmaktan çekinen suçlu, parasını finansal sisteme yatırmaktan kaçınır ve suç gelirini (nakitleri) yurtdışına kaçırır. Bu yöntemde para; posta paketi, bagaj, konteyner gibi araçlara gizlenir ve araba, yat, uçak, gemiye gibi araçlarla kaçırılır. Bazen özellikle kurye ve lojistik firmaları kurulur.

Terör gruplarının finansmanında yoğun olarak kullanılmaktadır. Ülkeye sokulan paralar bazen de sahte olmaktadırlar. Türkiye’yi önemli ölçüde tehdit eden bir yöntemdir. Çünkü:

  • Türkiye’ye komşu bazı ülkelerde nakit kullanımı çok yaygın (Kültürel ve politik faktörler),
  • Savaş bölgelerinde bankacılık faaliyetleri önemli ölçüde zarar görür,
  • Ekonomisi istikrarsız ülkelerde ve çatışma riski bulunan ülkelerde banka ve diğer finansal sistemlere halk güvenmez. Bu nedenle de bu bölgelerde bulunan yabancı ülke vatandaşları varlıklarını saklamak istiyor olabilirler.

 

Faydanılan Kaynaklar:

  1. MASAK
  2. ACFE

 

 

2 Comments on “Kara Para Aklama Yöntemleri – I

  1. Geri bildirim: Kara Para Aklama Yöntemleri – II | Sercan Ercinler

  2. Geri bildirim: Kara Para Aklama Yöntemleri – III | Sercan Ercinler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: